A manuálterápia nevéből következően kézzel végzett speciális terápiás fogások összessége, melyek a támasztó és mozgató rendszer reverzibilis rendellenességeinek felmérésére és kezelésére szolgál. Ez a rendszer a gerincet, az ízületeket és az izomzatot foglalja magában. A kezelést végző személyek esetén nélkülözhetetlen az anatómia kifogástalan ismerete, ezért a terápiát kizárólag jól képzett szakember végezheti.


Mi az előfeltétele a kezelésnek?

Fontos, hogy a kezelést átfogó vizsgálat előzze meg, amihez a manuálterapeuták által elvégzett fizikális állapotfelmérésen kívül szükség van minden korábbi orvosi dokumentációra és vizsgálati eredményre. Ilyen vizsgálat például a röntgen, a CT, és az MR.

Ezek azért elengedhetetlenek, mert bizonyos betegségek fennállása esetén a manuál terápia alkalmazása kontraindikált, vagy csak orvossal konzultálva javasolt. Ilyen az akut gyulladás, súlyos csontritkulás, porckorongsérv, instabilitás, hipermobilitás, daganatos betegségek, traumás elváltozások, általános kötőszöveti gyengeség és keringészavar.

A terápia célja

A kezelések célja az, hogy a mozgásszervrendszer eredeti dinamikáját visszanyerjük, és ha fájdalmasak bizonyos mozgások, csökkentsük vagy szüntessük meg a fájdalmat. A kezelések hatásossága függ a páciensek együttműködésétől és gyakran (szinte mindig) gyógytornával kiegészítve érhetünk el jelentős változást.